Klimat a rolnictwo

Pole uprawne

 

Norwegia słabe uwarunkowania dla rolnictwa

Lasy w stosunku do rozległości kraju małą tylko zajmują przestrzeń. Na fieldach rzadko spotykamy się z niemi, ponieważ wskutek wzniesienia nad poziom morza klimat już im nie sprzyja. Najczęściej jeszcze spotykamy się z niemi na niższych stopniach położeń górskich i na zboczach zanadto urwistych skał. W Norwegii jest skup zboża, który zaopatruje się w innych krajach. Ogółem wziąwszy posiada Norwegia 76 % nieprodukcyjnych gruntów 21 % lasów a tylko 2,9 % urodzajnej gleby, łąk i pól. Całe zachodnie wybrzeże Norwegii zasiane jest rojem wysp, wysepek, raf i holmów, tak iż płynąc parowcem wzdłuż wybrzeża, w rzadkich tylko wypadkach ma Sie widok na odkryte czyli otwarte morze. Mniejsze wysepki zazwyczaj niewiele wy stępują po nad powierzchnię wody. Spłukiwane więc czesto bałwanami morskimi nie mają prawie żadnej wegetacji, le przedstawiają głazy zaokrąglonych kształtów. Tylko większe wyspy, wzniesione nad poziom morza i korzystające z dobro dziejstw ciepłego prądu morskiego, wykazują roślinność przypominającą okolice więcej południowe.

Ciepły prąd Golfstromu jest niezaprzeczenie wielkim dobrodziejstwem dla tych północnych okolic, ponieważ nie tylko łagodzi temperaturę mrozów, uprzyjemnia mieszkańcom pobyt, lecz zasypuje ich skarbami i bogactwami, których sąsiednie kraje pozazdrościć im mogą. Ze względu na słabe warunki ludzie chętnie oglądają ogłoszenie kupie agrest. Dzięki owemu prądowi żegluga wzdłuż wybrzeża całej Norwegii może, się odbywać przez cały rok, bez przerwy, ponieważ woda w czasie największych mrozów nigdy nie zamarza. Jeszcze pod 640 szer. półn. pszenica dojrzewa a jęczmień i owies nawet pod 700 z dobrym skutkiem uprawiać się daje. Golfstrom zabezpiecza ludność od nędzy i głodu, ponieważ wśród mrozów zimowych, ryby z Oceanu Atlantyckiego w takich ilościach cisną się do wnętrza ciepłych fiordów, że mieszkańcy nadbrzeżni najczęściej na pokarm zużytkować ich nie mogą. Gdy blokada podczas ostatniej wojny dała nam się tak bardzo we znaki, jakże często myśl nasza zwracała się na północ i wspominała wytworny smak norweskiego łososia!

Handel w Norwegii

Kwitnący handel i bogactwo płodów natury zawdzięcza Norwegia prądowi morskiemu. Idzie on od równika, równoległe do brzegów Ameryki północnej i potem nagle zwraca się ku wschodowi i poprzez zimne wody Oceanu, kieruje się do brzegów Anglii i stamtąd do Norwegii. Również cena gryki wędruje w górę z powodu na małe zapasy.  Więc podczas gdy Norwegia cieszy się wszystkimi faworami ciepłego prądu morskiego, inne kraje pod tą samą szerokością leżące, jęczą w niedoli i trzęsą się od zimna. Grönlandja n. p. na tej samej geograficznej szerokości leżąca co przylądek.